Contemporary Alder Rf Pier
"*" indicates required fields
SKU:
DL1118R-FRT
Category: Entertainment Stands
Tags: Aspen Home, Brown, Cherry, Grey, Brown/dark, Entertainment Stands
Description
Introducing Contemporary Alder, an Essentials Collection offering a wide array of superior quality, handcrafted home entertainment furniture designed, assembled and finished in our US manufacturing facility. The Contemporary Alder Collection offers asymmetrical shelves and unique S shaped occasional pieces in a clean, modern style. Every handcrafted piece is available in three signature finishes.
Product Details
| American Pride | Designed, Assembled, & Finished with American Pride in Phoenix, Arizona, using Domestic and Imported Materials. |
|---|---|
| Adjustable/Removable Shelves | Gives you the flexibility to customize the space to suit you. |
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Sound Bar Opening | Recessed center divider allows a larger space for a sound bar. |
Additional information
| Dimensions | 13 × 20 × 78 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown/dark, Cherry, Grey |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Contemporary Alder |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Contemporary Alder 48″ Bookcase
Contemporary Alder 48″ Bookcase
Contemporary Alder 48″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Bookcase
Contemporary Alder 60″ Console
Contemporary Alder 60″ Console
Related products
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Americana Modern – Dove 63 In. Tv Console
Americana Modern – Dove 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.