559-403 – Omni Credenza
"*" indicates required fields
Description
The natural character of Eucalyptus steals the spotlight in this elegant credenza- particularly on the pair of doors, where triangular veneers form a starburst pattern. One adjustable shelf behind each door. Five drawers, the top one lined with slivercloth. Textured square metal pulls in a nickel finish and ferrules on all four feet. Shown here in Century’s custom finishes, it is also available in stocked Sable finish as 55H-403 for quick shipping.
Product Details
| Material | Maple Veneers, Maple Solids, Eucalyptus Veneers |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | COMBO FINISH: Available as Case/Door & Drawers combination ONLY.Five drawers, top drawer with silver tray. Behind each outer door is one adjustable wooden shelf.Tip restraint included |
| Volume | 49 cft |
| Weight | 338 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 338 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 74.5 × 40.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Omni |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.