St. Armand Drink Table
Drink table with a sculptural pyramid base in light natural solid acacia and a slim, metal-trimmed top in antique bronze. A compact accent table with modern rustic character.
"*" indicates required fields
SKU:
5601-50003-LTWD
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
Character exudes from the pyramid-shaped base of the St. Armand Drink Table, crafted of Solid Acacia Wood in a light natural finish that reveals the organic elegance of knots and color variation. The slim top is trimmed in metal in an antique bronze finish to give a sophisticated casual appeal.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Weight | 26.46 |
| Carton Width | 18.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 22.05 |
| Carton Height | 26.85 |
| Carton Length | 18.50 |
Additional information
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Saint Armand Martini Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.