Saint Armand Nest of Tables
Call for Price
Saint Armand Martini Table
Call for Price
St. Armand Nest of Tables
Pair of nesting tables with acacia wood tops in a casual black finish and brushed pewter metal bases. Space-saving accent tables add rustic-meets-sleek style to living rooms.
"*" indicates required fields
SKU:
5601-50001-BLK
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blacks, Hooker Furnishings, Silver
Description
Rustic meets sleek in this practical pair of St. Armand nesting tables. The tops are crafted of Acacia Solid Wood in a casual black finish, and the intricate metal bases are in a brushed pewter finish. The large table measures 19 inches in diameter x 24 ¼ H, and the small table measures 14 inches in diameter x 20 ¼ H.
Product Details
| Alternate Finish Items | 5601-50001 |
|---|---|
| Carton Weight | 33.07 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 24.25 |
| Carton Height | 26.38 |
| Carton Length | 21.65 |
| Carton Width | 21.65 |
Additional information
| Weight | 24.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.