St. Armand Accent Martini Table
Call for Price
St. Armand Rectangular Cocktail
Call for Price
St. Armand Entertainment Console
Entertainment console in distressed black acacia with brushed pewter trim. Features 4 soft-close doors, adjustable shelves, ventilated back and power supply; fits up to a 60 in. TV.
"*" indicates required fields
SKU:
5601-55460-BLK
Category: Entertainment Stands
Tags: black, Blacks, Entertainment Stands, Hooker Furnishings, Power
Description
Authentic with an artistic character, the St. Armand Entertainment Console is crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with brushed pewter metal trim. Featuring 4 doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each pair of doors, the console has a ventilated back panel, power supply and accommodates up to a 60-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Weight | 198.42 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Max TV Size | 60″ Flat Screen |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 171.96 |
| Carton Height | 37.99 |
| Carton Length | 21.65 |
| Carton Width | 63.39 |
Additional information
| Weight | 171.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 60 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Power |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Saint Armand Martini Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Drink Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Americana Modern – Denim 76 In. Tv Console
Americana Modern – Dove 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.