Saint Armand Nest of Tables
Industrial-luxe nest of tables combining rustic acacia wood with metal for a graceful, swirling silhouette. Large table is 19 in. W x 19 in. D x 24.25 in. H; small is 14 in. W x 20.25 in. H.
"*" indicates required fields
SKU:
5601-50001
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
The swirling, graceful silhouette of the Saint Armand Nest of Tables combining rustic Acacia Solid Wood with metal exudes industrial luxe. Perfect for settings from lofts to townhomes to farmhouses, the large table measures 19 X 24 ¼ H and the small table measures 14 x 20 ¼ H.
Product Details
| Alternate Finish Items | 5601-50001-BLK |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Weight | 33.07 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Solids with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 24.25 |
| Carton Height | 26.38 |
| Carton Length | 21.65 |
| Carton Width | 21.65 |
Additional information
| Weight | 24.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.