St. Armand Writing Desk
Industrial-style writing desk in black acacia with a brushed pewter metal frame, featuring 2 drawers with a removable writing insert, pencil tray and dividers, plus 4 shelves. Center open area accommodates a keyboard.
"*" indicates required fields
Description
Sophisticated and stylish, the St. Armand Writing Desk would be at home In a loft or studio office with its combination of Acacia Solid Wood in a black finish and a metal tube frame in a brushed pewter finish. This functional piece has 2 drawers, one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer, 3 removable dividers in each drawer and 4 wood shelves, along with a center open area for the keyboard.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 31.50 |
| Carton Weight | 171.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 9.5W x 19.5D x 1.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134 |
Additional information
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
St. Armand Entertainment Console
| Weight | 171.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 60 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Power |
St. Armand Round End Table
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Dove 60 In. Writing Desk
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
Catalina 2-piece 40 In. Library Desk And Hutch
Catalina 8-piece Library Wall With Writing Desk
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.