Nouveau Tower Indoor-outdoor Sculptures, S/2
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the clean lines and bold feel of modern art, this set of two tower sculptures are handcrafted from natural white limestone with black accents. Each piece is a testament to minimalist elegance, blending sleek geometric forms with organic materials to create a striking visual impact. Safe for outdoor use, but protection from freezing temperatures is recommended. Sizes: S-7x17x7, L-7x22x7
Additional information
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 22 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Nouveau |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Algernon Drink Table
Crista Table Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crista |
| Features | Fabric |
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.