Verdant Bloom Indoor-outdoor Bowl
"*" indicates required fields
Description
Inspired by nature, this striking bowl features an organic, flower-like form with a rich, glossy emerald glaze. Its fluid shape and intricate textures make it a stunning statement piece, perfect for adding an artistic touch to any space. May be hung on wall or used as tabletop accessory. Safe for outdoor use, but protection from freezing temperatures is recommended.
Additional information
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 15 × 14 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Green |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Verdant |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bertrand Accent Table, Shagreen
Cantarana Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cantarana |
| Features | Fabric |
Crista Table Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crista |
| Features | Fabric |
Stevens Buffet Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Stevens |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.