Avalon Small Lantern
"*" indicates required fields
Compact and versatile, the Avalon Small Lantern adds soft, flickering light and artisanal texture to any outdoor setting. Wrapped in durable olefin rope with a solid teak top and base, it reflects the craftsmanship and coastal appeal of the Avalon Collection. The built-in LED lighting module sits neatly in the lantern and is removable for charging, offering solar and main power options. Enjoy multiple brightness settings and easy control by touch or remote—no flames, no glass, no hassle. Ideal for layering on tables, ledges, or steps, the Avalon Small Lantern can be mixed and matched with other sizes for a dynamic outdoor lighting display.
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 12 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Black, Gray, Natural |
| Collection | Avalon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Cantarana Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cantarana |
| Features | Fabric |
Drexel Accent Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Industrial |
| Collection | Drexel |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.