Pointe Small Lantern
"*" indicates required fields
Description
Compact yet full of character, the Pointe Small Lantern elevates outdoor spaces with its woven texture and clean, organic form. Made entirely of weather-resistant N-Dura™ resin wicker, it is both lightweight and durable. A removable LED module delivers soft, customizable lighting—no flames, glass, or candles required. With solar and main power charging, plus touch and remote operation, it offers modern convenience in a timeless silhouette. Ideal for accenting dining tables, ledges, steps, or layering in tiered groupings with other sizes for a dynamic glow.
Additional information
| Weight | 5.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 12.25 × 12.25 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Black |
| Detail Color | Black, Natural |
| Collection | Pointe |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Pointe Large Lantern
Pointe Medium Lantern
Pointe N-dura Resin Wicker Outdoor Arm Chair
Pointe N-dura Resin Wicker Outdoor Lounge Chair
Pointe Resin Wicker Outdoor Sofa
Related products
Studio Swing Arm Floor Lamp in Polished Nickle 81134PN
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Drexel Accent Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Industrial |
| Collection | Drexel |
| Features | Fabric |
Stevens Buffet Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Stevens |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.