Danbury Leather Ottoman
Leather ottoman with a tufted top, webbed seating construction, and tall tapered walnut legs for comfortable footrest or extra seating. Choose from a range of leathers to complement your sofa or sectional.
"*" indicates required fields
An ottoman completes the room. A Danbury Leather Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your leather from a range of possibilities.
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Danbury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.