
Danbury Ottoman
Square fabric ottoman with a smooth, top-stitched top and tall tapered wood legs; webbed seating supports use as footrest, tray surface, or occasional seat. 45 in. W x 45 in. D x 19 in. H.
"*" indicates required fields
An ottoman completes the room. A Danbury Square Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A smooth, top-stitched top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your fabric from a range of possibilities.
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Danbury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.