
Vail Fabric Sofa
$4,149.00 Original price was: $4,149.00.$2,688.99Current price is: $2,688.99.

Moxy Fabric Chair
$1,850.00 Original price was: $1,850.00.$878.99Current price is: $878.99.
Fern Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
5011-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
Kick your feet up or create additional impromptu seating with the Fern ottoman. Designed to complement the Fern suite of stationary seating, this beautifully tailored ottoman features clean architectural lines and round tapered legs for a modern, on-trend look of Fern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 41 lb |
| Product Weight | 41 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 41.000 lb |
Additional information
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.