Tulsa Door Chest 6 Drawers
Call for Price
Carolina Track Arm Chaise Sectional
Call for Price
Leeds Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Leeds collection showcases a unique design with a subtle curvy flair. Its curvy profile is accented by the arms, which follow a gentle concave curve, framing the semi-attached back cushions. The stylish curved arms hug you while your seated resulting in a feeling of relaxed comfort. rn Featuring a comfort-wave foam core and stabilizing foam layer, the Leeds offers consistent comfort and support. A versatile collection, the Leeds complements modern lifestyles and traditional homes alike, depending on cover choice.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Shatter Cashew |
| Depth | 23.00 |
| Features | Double top stitching for a luxurious and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | This collection comes standard with an Espresso finish wood leg |
| Height | 17.00 |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density convoluted foam core with a stabilizing layer, wrapped in polyester. Premium seating technology for an unparalleled seating expe |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Leeds |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.