Haven WFH Desk Chair -Special Order
Call for Price
Raymond Leather Power Reclining Sofa
Call for Price
Moxy Fabric Ottoman
"*" indicates required fields
Description
Elevate your tired feet and legs in personalized style and comfort with the Moxy ottoman. Square tapered legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to suit your unique style. Select from hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles, to add color and texture to your space. And for those times when you need additional guest seating, this ottoman ensures lasting comfort with our luxury foam cushion.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 8.200 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Moxy Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 61 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 62 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Moxy Fabric Loveseat
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 57 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Madison – Sequence Lake Ottoman
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.