Complete Round Dining Table
Call for Price
Griffith Park Sienna Bar Cabinet
Call for Price
Reverie By EQ3 Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Reverie by EQ3 boasts classic mid-century modern style with button-tufted seating and back. It’s causal yet stylish appeal is perfect for relaxing and lounging, with its comfortable seating and tapered wooden legs.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Matches |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Depth | 13.50 |
| Features | Espresso finish |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 30.00 |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Loose back cushions feature a high-quality foam core with a polyester wrap. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 13.5 × 36 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Collection | Reverie By EQ3 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.