Today’s Hours Getting Hours
Chenango Round Side Table
Call for Price

Carolina Leather Thin Track Arm Sofa
Call for Price
Sky Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Experience the comfort of floating on a cloud as you prop up your feet on the Sky ottoman. Designed to complement the Sky collection of modular seating, this ottoman can be placed against all Sky seating elements to create a chaise lounge. Used alone, the ottoman offers support for tired legs or can be used as a cocktail ottoman. Featuring a sustainable wood frame, recessed legs and a low, deep profile, this ottoman offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Choose from hundreds of fabrics to create a look that’s all your own.
About Flexsteel
Custom Options
Choose from more than 300 domestically made frames that can be customized to suit your personal style.
Trusted Like No Other
With more than 130 years of experience, we are committed to comfort and durability that lasts.
Our Blue Steel Springâ„¢ Promise
Perfected over the years, this innovative and patented ribbon of steel provides unmatched comfort and durability that is guaranteed for life.
Featuring a diverse range of residential furnishings, Flexsteel offers remarkably comfortable handcrafted upholstered and wood furniture products to support every room in the home. A unique, patented steel seat spring is at the heart of Flexsteel’s upholstered furniture and is the origin behind the company’s name.
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 33 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern, Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bennett Ottoman Sunset
Julian Ottoman – Special Order
| Dimensions | 19 × 19 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Lunar Oak Ottoman
| Dimensions | 44 × 44 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Century Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Paula Deen by Craftmaster Ottomans & Poufs
Pouf Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.