Catalina Leather Power Recliner with Power Headrest
$3,700.00 Original price was: $3,700.00.$2,398.99Current price is: $2,398.99.
CM Modern Chairs
$2,360.00 Original price was: $2,360.00.$1,478.99Current price is: $1,478.99.
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
5023-092
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
No need to sacrifice style just to seat all your guests. The Evelyn ottoman provides the perfect accent that helps fills your whole space with comfort you’ll just sink into. For your morning coffee moment, late-night movie parties, and everything in between, the Evelyn ottoman is the perfect centerpiece for your home. The ultimate in transitional style, bring home relaxation for the whole family with Evelyn.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Evelyn |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Carton Volume | 16.68 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Material | Fabric |
Additional information
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.