70A-776 – Mesa Avondale Bookcase
"*" indicates required fields
Description
The Avondale is an architectural bookcase featuring cantilevered shelves supported by pitted iron uprights and decorative fasteners. The base and shelves are finished in a warm mocha cerused finish which was designed to work with Napa Cerused.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids, Metal |
|---|---|
| Distressing Level | Medium |
| Notes | Cast iron metal frame with five fixed wood shelves |
| Volume | 38 cft |
| Weight | 229 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 34 × 82.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Industrial |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.