Today’s Hours Getting Hours
Doku Solid Wood Bookcase
Call for Price
Alpine Solid Wood 4dr Cabinet
Call for Price
Doku Bookcase
"*" indicates required fields
Description
The Doku Oak Wood Bookcase showcases a harmonious blend of simplicity and sophistication. Handcrafted from solid oak, its clean lines and sturdy frame provide an elegant yet functional storage solution. With ample shelving space, it effortlessly elevates any room while offering a practical display for books and decor.
Product Details
| Overall Dimensions | 42”W x 17.5”D x 91.5”H |
|---|---|
| Materials | Oak Veneer |
| Colors | Milk White |
| Weight | 188.1 lbs |
| Wire Management Holes | 2 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
Additional information
| Weight | 188.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 42 × 91.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Milk White |
| Style | Transitional |
| Collection | Doku |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Doku Solid Wood Bookcase
Related products
Americana Modern – Dove Etagere Bookcase
Long Key Etagere
| Dimensions | 16 × 30 × 80 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Coastal |
Mission Etagere Bookcase
| Dimensions | 15 × 30 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Little Treasures Book Shelf
| Dimensions | 13 × 16.5 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.