Champagne Glass Etagere
Open etagere with seven glass shelves and a champagne, silver-leaf metal frame. Iron construction keeps it airy yet durable for living room or office display.
"*" indicates required fields
Description
This beautifully-scaled and designed, light-and-airy etagere offers seven glass shelves and a champagne finish. Crafted of iron with glass and silver-leaf accent with a gold finish for a touch of sparkle in your home.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Weight | 182.98 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 80.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Iron with Glass and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 7 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 142.2 |
| Carton Height | 85.04 |
| Carton Length | 19.61 |
| Carton Width | 45.47 |
Additional information
| Weight | 142.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 42 × 80 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | 500-50 & Melange |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Black Bookcase
| Weight | 143.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 36 × 84.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
| Features | Storage |
French Two Drawer Chest
| Weight | 80.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
| Features | Storage |
Gallery Chest
Related products
Americana Modern – Denim Etagere Bookcase
Boca 22 In. Open Top Bookcase
Boca 56 In. Bookcase Bridge, Shelf And Back Panel
Boca Outside Corner Bookcase
Huntington 21 In. Open Top Bookcase
Little Treasures Book Rack
| Dimensions | 11.5 × 28 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mission Etagere Bookcase
| Dimensions | 15 × 30 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.