Black Bookcase
Hand-painted black bookcase with gold accents and five shelves (four adjustable, one stationary). Compact 36 in. W x 14 in. D footprint maximizes vertical storage.
"*" indicates required fields
Description
In a beautiful marriage of storage and style, this black hand painted classic bookcase silhouette with gold accents is both tasteful and practical, featuring four adjustable shelves and one stationary shelf. The efficient 36 W x 14 D footprint uses vertical space beautifully so you can reduce clutter without consuming valuable living space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 87.50 |
|---|---|
| Carton Length | 16.75 |
| Carton Weight | 162.04 |
| Carton Width | 39.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 84.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 143.3 |
Additional information
| Weight | 143.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 36 × 84.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Melange Console Table
| Weight | 151.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 48 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.