Telluride Tilt Swivel Chair
Traditional desk chair with a leather seat and back, carved arms, and nailhead trim in a black finish over cherry veneers. Rolls on casters, tilts and swivels, with a pneumatic height adjustment.
"*" indicates required fields
The perfect complement to the classic hunt country flair and pedigree design details of the Telluride desks, the Telluride Tilt Swivel Chair supports your best work with timeless design details like shaped and carved arms, a leather seat and back, nailhead trim and a wood trim in a black finish over cherry veneers with reddish brown rub-through. In comfort and versatility, the Telluride chair is on casters, tilts and swivels and has a pneumatic lift for adjustable seat height.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24.5 |
|---|---|
| Arm Height – Max | 28.5 |
| Arm Height – Min | 26.5 |
| Carton Height | 31.50 |
| Carton Weight | 72.75 |
| Carton Width | 27.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 29.75 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 43.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Cherry Veneers with Carved Leather (Aniline Plus Pigment) and Nailhead Trim |
| Material Filter | Leather |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Height – Max | 23.5 |
| Seat Height – Min | 19 |
| Seat Width | 21.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 48.5 |
| Carton Length | 33.25 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Telluride 66” Writing Desk
| Weight | 154.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
| Weight | 324.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
| Weight | 315.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride Bookcase Base
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 72.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride Bookcase Hutch
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride Computer Credenza
Telluride Computer Credenza Hutch
Related products
Dc#105-pgr – Desk Chair Leather Desk Chair
Dc#130 Verona Blackberry – Desk Chair Leather Desk Chair
Dc#313hd-ozo – Desk Chair Fabric Heavy Duty Desk Chair – 350 Lb.
Dc#313hd-par – Desk Chair Fabric Heavy Duty Desk Chair – 350 Lb.
Dc#315hd-chz – Desk Chair Fabric Heavy Duty Desk Chair – 400 Lb.
Dc#370-smbk – Desk Chair Leather Desk Chair
Dc504 – Himalaya Granite Fabric Desk Chair
DC506 – Adlyn Blue Fabric Desk Chair
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.