Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Call for Price
Telluride Bookcase Hutch
Call for Price
Telluride Bookcase Base
Bookcase base in black over cherry veneers with carved leather and nailhead trim. Includes two shelves and two drawers for office storage.
"*" indicates required fields
Description
Telluride’s black paint finish with reddish brown rub-through, carved leather panels and nail head trim give this collection a rich masculine look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 18.8125W x 16.9375D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 18.8125W x 16.9375D x 12H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Carton Weight | 233.69 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Cherry Veneers with Carved Leather and Nailhead Trim |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200.62 |
| Carton Height | 33.45 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Width | 75.25 |
Additional information
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 72.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Telluride 66” Writing Desk
| Weight | 154.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
| Weight | 324.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
| Weight | 315.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride Bookcase Hutch
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride Computer Credenza
Telluride Lateral File
| Weight | 127.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 38.5 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.