Telluride Computer Credenza
Call for Price
Telluride 76'' Executive Desk withWood Panels
Call for Price
Telluride Lateral File
Lateral file cabinet with carved scroll accents in a black finish over cherry veneers. Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal system on steel ball‑bearing slides and an anti‑tilt mechanism.
"*" indicates required fields
SKU:
370-10-466
Category: Office Storage
Tags: black, Blacks, Hooker Furnishings, Office Storage, Storage
Description
A stylish work-from-home storage solution, the Telluride Lateral File has a hunt country flair and pedigree design details like carved scroll motif accents on the front and a black paint finish with reddish brown rub-through. Crafted of Cherry Veneers, the piece has two file drawers with Pendaflex letter/legal file system on steel ball-bearing slides. Two locks and an anti-tilt mechanism.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Weight | 149.91 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.875W x 17.5D x 8.75H |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.50 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.87 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Width | 40.75 |
Additional information
| Weight | 127.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 38.5 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Telluride 66” Writing Desk
| Weight | 154.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
| Weight | 324.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |
Telluride Bookcase Base
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 72.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
| Features | Leather |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.