Heritage Bedside Table
Call for Price

Gemma TABLES 50573/25+94867/S9
Call for Price
AEA-760 – Terri Desk
"*" indicates required fields
Description
“This favorite desk is adapted from an antique modern dining table. I often like to do tooled leather coverings on tables, and here we were able to roll the edge of the leather over the apron to form a set of drawers that make more of a desk. The piece is named for a much-loved, longstanding store manager from the early days of Aero, who always worked from the gallery floor at a beautiful vintage desk.” -Thomas O’Brien
Product Details
| Material | Oak Solids, Leather |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Crafted in solid oak and luxury leather the Terri desk is a sculptural piece of art. The Melrose leather used on the writing surface has a subtle tooled border. One of the most captivating lu |
| Volume | 55 cft |
| Weight | 150 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 60 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Boca 48 In. Hutch
Boca Corner Table
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.