Catalina Outside Corner Bookcase
Call for Price
Catalina 40 In. Library Desk
Call for Price
Catalina 2-piece 40 In. Library Desk And Hutch
"*" indicates required fields
Description
Take your room to new heights with the winning combination of this two-piece library desk and hutch. Thoughtfully designed to increase your productivity while looking stylish in Cottage White, it features an ultra-functional desk topped with a spacious hutch that provides room for storage and display.
Product Details
| Multi-step long lasting finish | Yes |
|---|---|
| Adjustable wood shelves for design flexibility | Yes |
| Levelers included to easily level and align your furniture | Yes |
| Storage Drawer(s) | Yes |
| Drop Down Drawer | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 20 × 40 × 94.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Detail Color | Cottage White |
| Style | Transitional |
| Collection | Catalina |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
Catalina 13 Piece Corner Library Wall
Catalina 22 In. Open Top Bookcase
Catalina 32 In. Open Top Bookcase
Catalina 4-piece Space Saver Entertainment Wall
Catalina 40 In. Library Desk
Catalina 5 Piece Library Wall
Catalina 6 Piece Library Wall With Ladder
Related products
Americana Modern – Cotton 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Boca 48 In. Hutch
Boca 48 In. Writing Desk
Boca 57 In. Writing Desk
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.