Boca 48 In. Writing Desk
"*" indicates required fields
Description
Working in style has never been easier than with the fresh, crisp look of this 47-inch Writing Desk from the Boca collection. Perfect in a home office, behind a sofa, or in a bedroom—this multifunctional piece is a designer favorite. Its clean Cottage White finish ensures it complements any home décor.
Product Details
| Multi-step long lasting finish | Yes |
|---|---|
| Storage Drawer | Yes |
| Wire Grommet for cord management | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 20 × 48 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Detail Color | Cottage White |
| Style | Transitional |
| Collection | Boca |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Boca 22 In. Open Top Bookcase
Boca 32 In. Open Top Bookcase
Boca 48 In. Credenza
Boca 56 In. Bookcase Bridge, Shelf And Back Panel
Boca 56 In. Tv Console
Boca 57 In. Power Lift Desk (from 29 In. To 55 In.) (boc#257t And Lift#200wht)
Boca 57 In. Writing Desk
Boca 60 In. Writing Desk
Related products
Elevation 66 In. Writing Desk
Gramercy Park Writing Desk
Pure Modern Dining 2 Pc. 66 In. Buffet / Open Hutch
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.