Huntington Double Pedestal Executive Desk
Call for Price
Illusion 72 In. Console
Call for Price
Huntington Writing Desk
"*" indicates required fields
Description
The Huntington writing desk adds a stunning focal point to your room and creates a functional workspace. A signature piece in the Huntington collection, it makes working from home stylish and enjoyable. This desk includes a power center to keep cords out of sight, storage drawers, and a drop-down drawer perfect for a keyboard. An antique vintage pecan finish highlights its carved detailing.
Product Details
| Hand-applied wood stain Multi-step finish | Yes |
|---|---|
| Wire Grommet(s) for cord Management | Yes |
| Drop front keyboard drawer | Yes |
| Storage Drawer(s) | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches you expect to see it (or a swatch) in person. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 30 × 60.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Vintage Pecan |
| Style | Traditional |
| Collection | Huntington |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Huntington 2 Drawer Lateral File
Huntington 2-piece Library Desk
Huntington 21 In. Open Top Bookcase
Huntington 32 In. Glass Door Cabinet
Huntington 32 In. Open Top Bookcase
Huntington 48 In. X-pandable Console (48 In.-72 In.w)
Huntington Double Pedestal Executive Desk
Huntington Exp. Bridge, Shelf And Backpanel
Related products
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Boca 57 In. Writing Desk
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
6651 Stance Standing Desk
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Adjustable, Glass, Metal, Power, Power Motion |
| Style | Modern |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.