Huntington 2 Drawer Lateral File
Call for Price
Huntington Writing Desk
Call for Price
Huntington Double Pedestal Executive Desk
"*" indicates required fields
Description
Add a stunning focal point to your room and create a functional workspace with this elegant Double Pedestal Executive Desk. A signature piece in the Huntington collection, it makes working from home stylish and enjoyable. It includes features such as a power center to keep cords out of sight, a pull-out tray that provides an additional work surface, hidden storage and a drop-down drawer perfect for a keyboard. A rich Antique Vintage Pecan finish highlights its carved detailing.
Product Details
| Hand-applied wood stain Multi-step finish | Yes |
|---|---|
| Adjustable wood shelves for design flexibility | Yes |
| Glass door with Wood trim | Yes |
| Drawer(s) have dovetail joints at front and back | Yes |
| Drawer(s) supported by ball bearing glides | Yes |
| Drop front keyboard drawer | Yes |
| Wire Grommet(s) for cord management | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 36 × 66 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Vintage Pecan |
| Style | Traditional |
| Collection | Huntington |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Huntington 2 Drawer Lateral File
Huntington 2-piece Library Desk
Huntington 21 In. Open Top Bookcase
Huntington 32 In. Glass Door Cabinet
Huntington 32 In. Open Top Bookcase
Huntington 48 In. X-pandable Console (48 In.-72 In.w)
Huntington Exp. Bridge, Shelf And Backpanel
Huntington Inside Corner Filler Panel
Related products
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Boca 48 In. Writing Desk
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
Catalina 8-piece Library Wall With Writing Desk
36in Nesting Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.