Jackson 62″ Executive Desk
"*" indicates required fields
Description
Enhance your home with the Jackson collection. This smart group is enhanced with all the bells and whistles from beautiful metal knob hardware to a meticulously crafted finishes. The Jackson collection will be a staple in your home for years to come!
Product Details
| Built in A/C & USB Outlets | Conveniently placed outlets to keep your devices powered. |
|---|---|
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Hidden Storage | Store your valuables out of site within this hidden space. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
Additional information
| Dimensions | 28 × 62 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown/dark |
| Style | Traditional |
| Collection | Jackson |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jackson 72″ Desk For -306 Return I3184-305
Jackson 72″ Executive Desk Base
Jackson 72″ Executive Desk Top I3184-300T
Jackson Display Cabinet
Jackson Door Bookcase
Jackson Return For -305 Desk
Jackson Workstation Combo File
Related products
Americana Modern – Cotton 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200wht)
Americana Modern – Dove 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200wht)
Boca 60 In. Writing Desk
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Executive Desk
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.