Writing Desk
"*" indicates required fields
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Grand scaled post with end grain detail in the top gives the desk a sturdy appearance | Yes |
| Two drawers are constructed with dovetail joinery and ball bearing extension guides, a pencil tray can be found in the right side drawer | Yes |
| Dimensions | 54.00″W X 26.00″D X 30.50″H |
| Weight | 88.18 lbs |
Additional information
| Weight | 88.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 54 × 30.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Davie |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern – Dove 60 In. Writing Desk
Boca 57 In. Power Lift Desk (from 29 In. To 55 In.) (boc#257t And Lift#200wht)
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
6659 Stance Keyboard + Storage Drawer
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Storage, Wood, Wood Veneer |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.