Rhapsody Tilt Swivel Chair
Desk chair with a top-grain leather seat and fabric back in neutral Aurora Ecru. Features a tilt-swivel mechanism, pneumatic gas lift, and casters.
"*" indicates required fields
SKU:
5070-30220
Category: Office Chairs
Tags: Beige, Brown, Desks, Fabric:, Hooker Furnishings, Leather, Swivel
Description
Class and comfort come together in an impassioned marriage of casual elegance in the Rhapsody Tilt Swivel Chair, combining a top grain leather seat with a fabric back in the soft neutral Aurora Ecru color. The walnut-colored reclaimed rustic finish adds the final touch of laid-back luxury. Features a tilt swivel mechanism with a pneumatic gas lift and casters.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 20% Acrylic, 80% Polyester |
|---|---|
| Arm Height | 23.75 |
| Arm Height – Max | 26.75 |
| Arm Height – Min | 23.75 |
| Carton Height | 47.00 |
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 77.00 |
| Carton Width | 29.00 |
| Depth | 31.75 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Aurora Ecru; Fabric Content: 20% Acrylic, 80% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 48.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Leather and Fabric |
| Material Filter | Fabric and Leather |
| Memo Swatch | HF-Aurora-Ecru-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Depth | 19.75 |
| Seat Height | 20.5 |
| Seat Height – Max | 23.5 |
| Seat Height – Min | 20.5 |
| Seat Width | 20.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 29.25 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 48.51 |
| Important Use Information | We highly recommend the use of an appropriate floor mat under our Executive and Office Chairs. Failure to use such floor mats will result in caster failure and will void any claims to floor o |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rhapsody Executive Desk
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Leather |
Rhapsody Writing Desk
| Weight | 198.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 66 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.