
Hawkins Huntboard
Handcrafted huntboard in solid red-leaf maple with antique pewter hardware and wire management. Interior storage includes adjustable shelves; 60 in. W x 19 in. D x 39 in. H.
"*" indicates required fields
Lean on the handsome BenchMade Hawkins Huntboard for fine and refined service. It’s the perfect companion in hospitality as you entertain family and friends. Or you can use it to store everything from serving ware to electronics. Bassett artisans craft each huntboard by hand from solid red-leaf maple, allowing you and your guests to appreciate the natural beauty of the wood. Four solid wood doors open by way of antique pewter hardware to access ample storage that includes two adjustable wood shelves. The Hawkins is designed for wire management, with more finish choices available in-store.
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 39 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Auburn Maple |
| Style | Transitional |
| Collection | Hawkins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hawkins Huntboard
Related products
Americana Modern – Cotton Functional File With Power Center
Americana Modern – Dove Functional File With Power Center
Gramercy Park Lateral File
Pure Modern Credenza With Quartz Top
Pure Modern Functional File
Shoreham – Medium Roast Functional File
Corsica Lateral File
| Weight | 117.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.