Serendipity Fabric Twin Sleeper
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Wide cushions, sleek arms, and weltless cushions make Serendipity a welcoming, timeless choice for your living space. A tubular steel mechanism combined with several mattress choices ensures you and your guests the perfect night’s sleep.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Serendipity |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 32.30 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Carton Volume | 32.300 |
| Carton Weight | 128.000 lb |
Additional information
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 50 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Serendipity |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
309 Smyrna Queen Sleeper
| Dimensions | 38 × 81 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Multicolor, Red |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Sleeper, Upholstered |
| Style | Transitional |
Jaden Queen Sleeper
| Dimensions | 38 × 89 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
| Style | Rustic |
Monroe Queen Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Mattress |
| Style | Contemporary, Transitional |
Paige 21 Queen Sleeper
| Weight | 59.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.