Studio C Essentials Sleeper Sofas
"*" indicates required fields
Description
A timeless classic! This 3 seat sleeper features beautiful Bombay shaped arms with brass nail head trim and a graceful camel back. Also notice the casual bun feet and plush attached backs for easy maintenance. You simply can’t go wrong with such a popular and well crafted sofa. Matching sofa, loveseat, chair and ottoman available as well. Optional nail finishes available. Also available without nail head trim.
Product Details
| Back Type | Attached Box Bdr Bk |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Francais |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 68.0 |
| Style Units | 228.0 |
Additional information
| Weight | 72.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 92 × 40 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Related products
Charlie Queen Sleeper
| Dimensions | 37 × 82 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Contemporary |
Studio C Essentials Rose Sleeper Sofa
| Weight | 43.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 73 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Tripp Twin Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Casual, Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.