
Casual Retreat Chair 017510
Call for Price
New Lou Vertical Storage Mirror
Call for Price
Studio C Essentials Chairs
"*" indicates required fields
Description
This chic swivel chair will be your new favorite- all you have to do it sit down and relax. Perfectly proportioned for comfort, it features elegant shaping in the arms and a plush tight back. Also available as a swivel glider- see style 030710SG. Also available in a skirted version as style 030610SC.
Product Details
| Back Type | Tight Back |
|---|---|
| Style Arm Height | 25.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 21.0 |
| Style Units | 85.0 |
Additional information
| Weight | 20.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Paige 21 Queen Sleeper
| Weight | 59.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.