Emmerson 6 Drawer Dresser and Mirror - Mineral - 624767061
Call for Price

Bowback Arm Chair
Call for Price
Studio C Essentials Sleeper Sofas
"*" indicates required fields
Description
Familiar and comfortable, this classic sleeper sofa style features rolled sock arms, semi-attached back pillows, and simple turned legs. 2 pairs of pillows come standard on this sofa. Also available are the matching stationary sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Back Type | Attached Box Bdr Bk |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 19.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 19.0 |
| B Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 68.0 |
| Style Units | 191.0 |
Additional information
| Weight | 61.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Ottomans & Poufs
Related products
Charlie Queen Sleeper
| Dimensions | 37 × 82 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Contemporary |
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Soft Haven Sleeper Sofas
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Tripp Twin Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Casual, Traditional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.