
27010 New Traditions Chair
$690.00 Original price was: $690.00.$498.99Current price is: $498.99.
Kiawah Dining Case
Call for Price
Studio C Essentials Sleeper Sofas
"*" indicates required fields
Description
This classic 3 seat sleeper has a plush tight back, rolled paneled arms set back from the front, tapered block legs, and a beautiful, tall rollover back. You’ll find it an easy fit in your casual or traditional living spaces. Matching sofa, loveseat, chair and ottoman available as well.
Product Details
| Back Type | Tight W/ Drawstring |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 69.0 |
| Style Units | 145.0 |
Additional information
| Weight | 64.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 85 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Related products
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Monroe Queen Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Mattress |
| Style | Contemporary, Transitional |
Studio C Essentials Rose Sleeper Sofa
| Weight | 43.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 73 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Tripp Twin Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Casual, Traditional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.