
Portland 3 Drawer Nightstand - 51431
Call for Price
Teague Accent Chair - Special Order
Call for Price
Soft Haven Sleeper Sofas
"*" indicates required fields
Description
Simplicity and plush comfort are the reasons for this sleeper sofa’s mass appeal. It features loose bed pillow backs and two Super Soft Blend Down seat cushions and backs for enhanced comfort, as well as two Luxdown toss pillows for a welcoming touch. Sock arms and tapered legs compete the familiar look of this casual and versatile sofa. You will love coming home to this fresh and inviting look. Also available are the matching sofa, loveseat, chair, ottoman and sectional.
Product Details
| Back Type | Loose Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 19.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 66.0 |
| Style Units | 220.0 |
Additional information
| Weight | 64.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Soft Haven |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Soft Haven Chairs
Soft Haven Chairs
Soft Haven Ottomans & Poufs
Related products
309 Smyrna Queen Sleeper
| Dimensions | 38 × 81 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Multicolor, Red |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Sleeper, Upholstered |
| Style | Transitional |
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Monroe Queen Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Mattress |
| Style | Contemporary, Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.