Today’s Hours Getting Hours
Burnham Lateral File
"*" indicates required fields
SKU:
5921-10466-90
Category: Office Storage
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Office Storage
Description
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Lateral File is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. This functional and versatile piece offers two locking file drawers with pendaflex filing system and locks on the front of the drawers. The drawers are on metal ball bearing full-extension slides.
Additional information
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Burnham Bookcase
Burnham Executive Desk
Burnham Junior Executive Desk
Burnham Writing Desk
Related products
Americana Modern – Cotton Functional File With Power Center
Americana Modern – Cotton Workstation With Led Light
Maisie Lateral File Cabinet
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.