Corsica Lateral File
$1,746.00 Original price was: $1,746.00.$1,128.99Current price is: $1,128.99.
Corridor Media Console
Call for Price
Elon Two-Door Cabinet
Two-door cabinet in flat-cut walnut veneers with soft-close hinges and two adjustable shelves. Bunch with other Elon pieces or use as a desk base; levelers included.
"*" indicates required fields
SKU:
1650-10418-MWD
Category: Office Storage
Tags: Brown, Hooker Furnishings, Medium Wood, Office Storage, Storage
Description
With an architectural, craftsman-like quality the Elon Two-Door Cabinet is crafted of Flat Cut Walnut Veneers in a satin medium wood finish. Build your own configuration, as the cabinet can be bunched with other 1650 Elon office items or used as a desk base. There are two adjustable wood shelves behind the two doors with soft-close hinges. Levelers included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Weight | 114.97 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 27.25 |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 94.91 |
| Carton Height | 30.63 |
| Carton Length | 23.19 |
| Carton Width | 35.20 |
Additional information
| Weight | 94.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Elon 64in Desk Top
Elon 74in Desk Top
Elon Bunching Short Bookcase
Elon Desk Base
Elon Desk Pedestal
| Weight | 100.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 18 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern – Cotton Functional File With Power Center
Gramercy Park Lateral File
Provence Lateral File With Finished Back
Pure Modern Credenza With Quartz Top
Pure Modern Functional File
Corsica Lateral File
| Weight | 117.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.