Copenhagen Upholstered Dining Chair
Upholstered dining arm chair with organically rounded Danish‑modern lines, made from solid Asian hardwoods with a durable fabric seat and back. 34 in. H x 22.5 in. W; arm height 25 in., seat height 19.75 in.
"*" indicates required fields
Featuring organically rounded corners and backs, our Copenhagen Upholstered Dining Chair displays both its ancestry in and our interpretation of Danish Modern design. The dining chair is constructed from solid, plantation-grown Asian hardwoods and is available in both a side and arm chair. There are two heavy-duty fabric options offered for the upholstered seat and back, allowing you to seat yourself and your guests in a durable style.
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.3 × 22.5 × 34 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Copenhagen Espresso |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Copenhagen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Copenhagen 5 Drawer Chest
Copenhagen 6 Drawer Dresser
Copenhagen Bedside Table
Copenhagen Nightstand
Copenhagen Open Nightstand
Copenhagen Panel Bed
Copenhagen Panel Bed
Copenhagen Upholstered Bed
Related products
Americana Modern – Denim Functional File With Power Center
Americana Modern – Dove Functional File With Power Center
Boca Rolling File
Catalina 40 In. Lateral File
Provence Lateral File With Finished Back
Shoreham – Effortless White Functional File
Shoreham – Medium Roast Functional File
Elon Two-Door Cabinet
| Weight | 94.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.