Palisade Coffee Table, Walnut
Call for Price
24'' Backless Mission Counter Stool
Call for Price
Aggie Fabric Chair
"*" indicates required fields
Description
Sink into true traditional luxury, with the Aggie chair. Sloping soft track arms adorned with a small welt trim detail cradle you in comfort. The to-the-floor frames give the illusion that this chair is floating weightlessly off the ground. Make it your own with your choice of fabric, including high-performance and sustainable options. The Aggie chair blends simplicity and elegance for a true heirloom piece to last for generations. Classic style, innovative comfort, all in a timeless design. It’s all possible with the Aggie chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 66 lb |
| Carton Volume | 20.169 |
| Carton Weight | 66.000 lb |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Aggie |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Aggie Fabric Ottoman
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Aggie |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.