Alexander Roll Arm Chair
Roomy chair-and-a-half accent chair with a semi-attached pillow back and boxed seat cushion for lasting comfort. Fabric upholstery and tapered walnut legs, artisan crafted in the USA.
"*" indicates required fields
Roomy enough for a snuggle, we won’t blame you if you keep the ultra-cozy Alexander Roll Arm Chair all to yourself. Its chair-and-a-half sizing is scaled for success in almost any living space – or even a bedroom. The touches of comfort that include a semi-attached, bed pillow back and a boxed seat cushion are features that also deliver style and durability. And its beautifully tapered legs are finished in warm walnut, lending a chic air to its beckoning comforts.
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 41 × 39 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Straw |
| Style | Accent Chair |
| Collection | Alexander |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Alexander Ottoman
Alexander Ottoman
Alexander Roll Arm Chair
Alexander Roll Arm Chair
Alexander Roll Arm Chair
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.