Alexander Ottoman
Versatile fabric ottoman adds legroom or quick extra seating. Compact 27 in. W x 22 in. D x 18 in. H suits living room layouts.
"*" indicates required fields
Reporting for double duty today is the Alexander Ottoman. Sprawl in single-minded comfort as you relax across the extra space for your legs. Or offer the ottoman as an additional seat when gathering guests. Other than an ottoman, there is no single piece of furniture that more easily helps you go with the flow of your room and your needs. The Alexander Ottoman is indispensable when designing your room with any of the Alexander pieces – for comfort, flexibility, and value. Choose an in-stock fabric for quick delivery or visit a Bassett store to order one in a custom fabric.
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Fog |
| Style | Transitional |
| Collection | Alexander |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
CM Leather Ottomans & Poufs
Madison – Sequence Khaki Ottoman
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.