
Allure Track Arm Oversized Swivel Chair
Oversized swivel chair with track arms, deep seating, and a loose knife-edge back for relaxed modern comfort. 35 in. H x 42 in. W x 42.5 in. D.
"*" indicates required fields
Every home…and maybe every room…needs a seat you can claim for your very own, and the Allure Track Arm Swivel Chair can become yours. What this wide, deep-seated chair offers in modern style is matched by indulgent comfort, all perched on a swivel base. A concealed mechanism lets you pivot to whatever catches your attention, making it an ideal addition to your living space. The refreshable comfort of its loose knife-edge back and box seat cushions also provides seating perfect for your office, a nursery, or even a corner of your bedroom. Order this chair to suit your personal style by choosing from any of Bassett’s designer fabrics and cushion comfort specifications.
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 42 × 35 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Modern |
| Collection | Allure |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.