Carolina Leather Track Arm Chair
Customizable leather track-arm chair with a loose box back and top-stitched seat; choose cushion feel, optional nailhead trim, and tapered leg finishes.
"*" indicates required fields
For the chair that belongs anywhere in your modern casual home, look no further than the Bassett Carolina Leather Thin Track Arm Chair. Indulge yourself in comfort and style, claiming the best seat in the house for yourself or grouping this moderately scaled chair in pairs or clusters for convivial gathering. You can custom cover the loose box back and top-stitched seat cushion with your choice of luxe leather in many colors and finishes. You can also choose your preferred cushion quality, optional nailhead trim, and finish choices for the tapered legs. Consider adding Carolina Ottomans for expanded relaxation.
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33 × 37 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Taupe |
| Style | Accent Chair |
| Collection | Carolina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.