Description
Yukon features a triple pillow-back cushion providing extreme comfort. Adding to this comfort, you will find a soft arm pillow and fully padded footrest. All that’s left is to sit back, relax, and recline to your favorite spot. Rock back and forth while relaxing, or effortlessly recline at multiple angles from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Yukon |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 115.000 lb |
| Product Weight | 115 lb |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Yukon Fabric Power Recliner
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Yukon Fabric Recliner
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Fabric |
Yukon Leather Power Recliner
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Leather, Power, Power Reclining |
Yukon Leather Power Rocking Recliner
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Leather, Power, Power Reclining, Rocking |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.